Jak vybírat byt?

Koupě bytu je dnes již běžná záležitost. Avšak je třeba k ní přistupovat velmi odpovědně a získat co nejvíce informací o jednotce (bytové či nebytové), kterou chceme koupit. Bohužel velmi mnoho lidí tomu nevěnuje takovou pozornost, a to hlavně z důvodu neznalosti. Ta se v tomto případě nevyplácí.

Většina kupujících se zajímá především o vzhled, popř. stav domu, ve kterém uvažují koupit jednotku (byt). Mnoho problémů se však ukrývá uvnitř. Jde především o hospodaření, jednání v souladu se zákony a stanovami, rozhodování v SVJ apod.

Velmi důležitou informací je, jak funguje SVJ, potažmo jeho statutární orgán. Informace o tom získáme především z veřejných rejstříků, protože získat informace (objektivní, relevantní) přímo od vlastníků či od SVJ je většinou nemožné. Není-li zápis v rejstříku aktuální či pokud není v souladu se zákonem, je to důvod k pochybám o fungování SVJ.

Další zajímavé informace pak získáme z dokumentů ve sbírce listin. Obsahuje-li povinné dokumenty, je to dobře. Pokud obsahuje i další informace, např. všechny zápisy ze shromáždění, ještě lépe. Tyto zápisy jsou totiž pro každého kupce velmi důležité, neboť obsahují usnesení, která byla učiněna v minulosti, ale mají vztah i do budoucnosti. Navíc z nich zjistíte jejich úroveň, ze které můžeme usuzovat na úroveň statutárního orgánu a úroveň správy domu. Dále je z nich možné zjistit, jaké jsou nálady v domě, problémy v SVJ apod. Z účetních závěrek zjistíte, jak SVJ hospodaří, zda vytváří kladný hospodářský výsledek a zda účtuje správně (výsledkově).Rozhodně si ve sbírce listin najděte aktuální znění stanov, protože koupí bytu (jednotky) se automaticky stáváte členem SVJ, tzn. že se na vás vztahují stanovy. To je dokument, kterým se řídí vnitřní poměry v SVJ. Zatímco v minulosti velké rozdíly ve stanovách nebyly, s účinností nového občanského zákoníku se toto změnilo. Ve stanovách najdete vše důležité o vnitřních poměrech v SVJ. Důležité je také to, zda jsou stanovy jen opsaný občanský zákoník, nařízení vlády a zákon o službách, či zda místo toho stanovy obsahují konkrétní úpravu neobsaženou v právních předpisech. To je velmi důležité, neboť právě stanovy by měly obsahovat to, co není obsaženo v zákonech.

Neméně důležitou oblastí jsou náklady na správu domu a pozemku a náklady na služby. Pro osobu neznalou této oblasti není jednoduché si náklady srovnat či se vyznat ve vyúčtování a rozúčtování. Je také důležité zjistit, zda se rozúčtování provádí v souladu s právními předpisy či stanovami.

Získání těchto informací před koupí jednotky si ušetříte mnoho času, peněz, starostí a zklamání v důsledku toho, že jste koupili špatně. Jestliže nefunguje SVJ a výbor (předseda SVJ), pak je nejlepší byt prodat. Vždy je však lepší takové situaci předcházet.

Pro správné posouzení je třeba mít i patřičné znalosti a zkušenosti, pokud si na to netroufnete, obraťte se na nás a využijte naši službu Lustrace jednotky a SVJ (administrativní inspekce). Vyplňte tento formulář, pomůžeme vám. 

Prověřte si SVJ před koupí bytu, určitě se Vám to vyplatí!Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..