Nečlenové si mohou poslechnout krátké shrnutí veřejné části článku (AI).
Ti, kteří bydlí ve vlastních bytech, moc dobře znají zasedání shromáždění. Často se jim říká chybně schůze. Zasedání shromáždění musí být svoláno nejméně jednou ročně. Mnoho vlastníků na zasedání shromáždění nerado chodí, protože se na něm ostatní hádají a oni chtějí mít klid. Proto na zasedání buď nejsou osobně, ale častokrát dají někomu plnou moc, nejčastěji někomu z výboru. A to je špatně. Něco o tom jsem psal v roce 2017 v článku Na shromáždění nechodím, protože tomu nerozumím.
Určitě to mnozí znáte, několikahodinová úmorná shromáždění. To je jedním z důvodů, proč vlastníci neradi chodí na shromáždění, že se na zasedání dlouze diskutuje a vlastníci to chtějí mít rychle za sebou. Je to naprosto pochopitelné, nicméně to nemůže jít na úkor rozhodování a získání potřebných informací pro něj. Zúčastnil jsem se mnoha a mnoha zasedání shromáždění a mnoho jich bylo nesnesitelně dlouhých. A já vím, proč jsou mnohá shromáždění několikahodinová a proč se často musí ukončit, aniž by se stačily projednat všechny body pořadu zasedání.
Komu se to hodí svalovat vinu na vlastníky
Málokdo si však uvědomí, kdo je vlastně odpovědný za to, že je zasedání shromáždění tak dlouhé. Vina bývá svalována právě na vlastníky, kteří se ptají, zajímají se, diskutují. Chovají se odpovědně, protože jde o jejich majetek, což si mnozí neuvědomují, zvláště ti, kteří získali obecní či družstevní byty „za hubičku“. Oni si pořád myslí, že jsou nájemníci a že je to společenství v domě bydlících. Prostě jsou úplně mimo. A jakoukoliv kritiku chápou jako kritiku sebe, a tak schvalují vše, co jde proti těmto kritikům, i když si zjevně sami škodí. Zvlášť se tak chovají k tzv. cizákům, tedy těm, kteří nově v domě byt koupili. Oni v domě vyrůstali, oni na něj mají právo, a všechno co cizák navrhne, i když je to v jejich prospěch, automaticky zamítají.
Co se v článku dále dozvíte
V tomto článku se dozvíte, jak dlouhým zasedáním shromáždění udělat přítrž. Dozvíte se, kdo je za příšerně dlouhé zasedání shromáždění odpovědný. Je to statutární orgán (svolavatel), nebo jsou to diskutující vlastníci? Nebo je to někdo jiný? Seznámím vás i s případy z praxe, kdy není rozdíl mezi shromážděním, když je statutárním orgánem vlastník (amatér), nebo je jím tzv. profesionál. Dlouhodobě zde kritizuji úroveň odborných znalostí profesionálních předsedů. Profipředsedové se od amatérů liší tím, že často mají dokonale propracovaný systém tunelování SVJ, nikoliv odbornými znalostmi – těmi se od amatérů neliší, neboť jsou sami amatéři. Psal jsem o tom např. v článcích:
- Případ z praxe: Profesionální předseda, nebo spíše profesionální tunelář?
- Jak vybírat profesionálního předsedu SVJ?
- Případ z praxe: Jak nevybírat profesionálního předsedu
A na jeho konci si můžete poslechnout zajímavé shrnutí článku (audiopřehled).
