Potřebuje SVJ pokladnu?

Mnoho SVJ, možná skoro všechna, má pokladnu. Mě to velmi překvapuje, protože žádné výhody pokladny nevidím. Navíc v dnešní bezhotovostní době se bez ní dá snadno obejít. Vzhledem k tomu, že v mém SVJ jsme pokladnu nikdy neměli, protože jsme ji nikdy nepotřebovali, ptal jsem se sám sebe, proč si mnoho SVJ (jeho členů statutárních orgánů) přidělává práci či komplikuje život pokladnou.

K čemu slouží pokladna?

Jak mnozí ví, pokladna slouží k příjmu hotovosti k hotovostním výdajům. To má svůj význam v případě firem či dalších subjektů. Ale SVJ se bez pokladny obejde, protože hotovostních příjmů či výdajů má minimum, ty lze navíc realizovat bezhotovostně. Pokladna je v případě SVJ rizikovou záležitostí, protože na rozdíl od výpisu z účtu, je fyzická kontrola stavu pokladny jakýmkoliv členem SVJ problematická. O tom, jak si jeden předseda bral peníze z pokladny a splácel jimi své dluhy svědčí článek Zadlužený předseda vysál účet společenství vlastníků, zbyla stokoruna.Zrušením pokladny tak SVJ omezuje riziko zpronevěry, přece jen vzít si peníze z účtu (bezhotovostně) je komplikovanější, je to víc vidět. Jednou z možností jsou falešné faktury. V případě výběru platební kartou, jde o výběr z účtu do pokladny.

Jak tedy nahradit v praxi pokladnu?

Je to jednoduché. Pokud je třeba nahradit členu výboru, členu SVJ nějaké hotovostní výdaje, lze to zaplatit bezhotovostně z účtu jako náhradu. Vůbec to nemusí jít přes pokladu. A argument, že člen výboru nemá třeba několik tisíc, aby přijal např. dobírku apod., tak takový člen by asi ve výboru být neměl. Navíc to jsou jen velmi málo časté případy, lze to řešit např. zálohou apod.

Rovněž neobstojí argument, že převod z účtu na účet trvá dlouho. Ze zákona musí být peníze připsány v druhé bance do druhého dne. V rámci banky jsou převody během chvilky. Některé banky garantují, že pokud zadáte příkaz do určité hodiny, budou v druhé bance ještě ten den. A třešnička na dortu na konec se jmenuje okamžité platby, které podporuje většina velkých bank. Platby jsou na účtě v druhé bance okamžitě, a to i o víkendech.

Pořád si myslíte, že se bez pokladny neobejdete?

Pokud si stále myslíte, že ve vašem SVJ to bez poklady nejde, že jste na ni zvyklí a bůhví co ještě, pak je to vaše věc, vaše starosti, vaše riziko. Ale odpověď na otázku, zda SVJ potřebuje pokladnu, je záporná. Nepotřebuje. Čím dříve to pochopíte, tím lépe pro vás. Přece jen hotovost více provokuje a svádí k nekalým věcem.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..